XXV Ogólnopolski Finał Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”

W dniach 7-9 czerwca 2019 r. w Białogardzie odbył się jubileuszowy XXV Ogólnopolski Finał Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. W gronie zaproszonych gości znalazła się trójka wyróżnionych wolontariuszy prudnickiej edycji konkursu.

Pomysłodawcą Konkursu jest Fundacja „Świat na Tak” z siedzibą w Warszawie. Celem Konkursu jest promowanie prospołecznych postaw dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie idei młodzieżowego wolontariatu. W Finale uczestniczą wolontariusze – „Najwspanialsi” z Polski, finaliści i laureaci konkursu „Ośmiu Wspaniałych” wraz z opiekunami. W gronie zaproszonych gości znalazła się trójka wyróżnionych wolontariuszy prudnickiej edycji konkursu: Marcelina Marczak i Monika Sieńczak – uczennice ZSR w Prudniku, Angelika Pietryka – uczennica ZSO nr 1 w Prudniku. Grupa wyjechała pod opieką pani Anny Wojtczak, Naczelnika Wydziału Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Prudniku, oraz Marzanny Zawadzkiej-Ciępki, Wojewódzkiego Koordynatora Młodzieżowego Wolontariatu „Klubów Ośmiu”.

Uczestnicy zostali zakwaterowani w Ustroniu Morskim nad Morzem Bałtyckim, miejscowości z letnim kąpieliskiem i z przystanią morską, położonej na Wybrzeżu Słowińskim nad Zatoką Pomorską , pomiędzy Kołobrzegiem i Koszalinem.
W drugim dniu pobytu wolontariuszy wraz z opiekunami przewieziono autokarami do kompleksu ogrodniczego „Hortulus” w Dobrzycy, w którego skład wchodzą udostępnione do zwiedzania „Ogrody Tematyczne”, będące kompozycją 28 ogrodów w odmiennych stylach i różnej treści. Wśród największych są ogrody: japoński, francuski i rosarium w stylu angielskim. Uczestnicy wycieczki odwiedzili także wieżę widokową oraz wzięli udział w grze w labiryncie. Wieczorem, po przejeździe do Białogardu, wolontariusze zwiedzali ważne punkty miasta: mural Czesława Niemena, Izbę Tradycji wraz z kolekcją orderów i odznaczeń byłego Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, zabytkowy kościół p.w. NNMP, Bramę Połczyńską, Park Orła Białego, pozostałości murów obronnych.
Następnie w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich odbyła się Uroczysta XXV Jubileuszowa Gala Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, podczas której nagrodzono laureatów oraz wyróżnionych.
Laureaci, oprócz gratulacji i życzeń, otrzymali – z rąk Burmistrz Białogardu Emilii Bury i Prezes Fundacji „Świat na Tak” w Warszawie, Joanny Fabisiak – wykonane ze srebra i bursztynu dyplomy i statuetki.
Zwieńczeniem Finału „Ośmiu Wspaniałych” była Msza św. w kościele neogotyckim w Ustroniu Morskim, w intencji ,,WSPANIAŁYCH POLSKI”, podczas której nastąpiło podziękowanie wolontariuszom za bezinteresowną, niezłomną pracę oraz otwarte serca dla potrzebujących.
Pobyt zakończyła wizyta na plaży. Dla części wolontariuszy kontakt z morzem był pionierskim i niezapomnianym przeżyciem.

Przedsięwzięcie odbyło się w ramach projektu „RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego-ETAP IV”, dofinansowanego z rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020”.